GO!
Witamy książki twórcy sklep kontakt extra 
nowości katalog zapowiedzi Nisza Z     
            
 
  

Jak powstaje książką? Od 01.06.2007 zapraszamy na cykliczne Dzienniki Ilustratora - okazja do poznania warsztatu twórcy oraz możliwość obserwacji przebiegu prac nad drugą książką z serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne. Rysunki, zdjęcia i komentarze autora koncepcji graficznej - tylko na ZOGRAPH.ORG.

Więcej o serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne... tutaj.


DZIENNIK ILUSTRATORA: 30.10.2009

Podczas pracy nad detalem typograficznym dla każdej z książek serii wykonałem małe nakłady odbitek w technice linorytu. Chciałem osiągnąć efekt pierwotności i autentyczności formy, jaki daje ręka i rylec w odróżnieniu do pracy na komputerze.
Nieduże formaty odbijam za pomocą małej śrubowej prasy typograficznej z początku XX wieku. Jest to żmudna i czasochłonna technika, ale gwarantuje bardzo autentyczne efekty.
Niektóre z motywów są w miarę dokładną kopią tradycyjnych form, mające nawet 2000 lat historii. Do innych, jak np. w główny detal typograficzny do DRUGIEJ książki z serii dochodziłem sam, stosując odpowiednie zasady tworzenia kompozycji, jakie narzuca wybrana stara technika odwzorowania. W tym przypadku było to tkactwo tradycyjnych kobierców i ceramika.



DZIENNIK ILUSTRATORA: 25.06.2008

Historia rodów bałkańskich Grecji Północnej - Karakacznów, Wołochów, Słowian jest fascynująca. Podczas badań przeprowadzonych w terenie i wywiadów ze starszymi mieszkańcami często mieliśmy możliwość wglądu do rodzinnych albumów. Byliśmy na to przygotowani sprzętowo i mogliśmy na miejscu zrobić dobrej jakości kopie wielu unikalnych pod względem etnograficznym i historycznym fotografii i dokumentów. Połaczone z osobistymi opowieściami ludzi, których mieliśmy przyjemność poznać, te bezcenne dla nas materiały stanowią bardzo ważną i obszerną część drugiej książki z serii.

 


DZIENNIK ILUSTRATORA: 08.03.2008

Również w drugiej książce z serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne kładziemy nacisk na rzetelność przepisów - bardziej skomplikowane techniki przyrządzania potraw będą wspieranę rysunkami, przedstawiającymi przygotowanie dania etapowo - jak np. filetowanie świeżych sardynek do wyśmienitej potrawy gavros saganaki.


DZIENNIK ILUSTRATORA: 05.02.2008

W drugiej książce z serii Bałkańskie Zapiski Kuchenne Iliana Genew Puhalewa skupia się na ludziach – na ich osobistych przeżyciach, opowieściach prostych lub niezwykłych, pokazując prawdziwe życie mieszkańców Północnej Grecji. Na potrzeby książki autorka przeprowadziła dziesiątki wywiadów w Macedonii Egejskiej, Epirze i Tracji - tym razem nie pytając jedynie o sekrety kuchni. Rozmowy często toczyły się w rożnych kierunkach… Wraz z fotografiami i opowieściami ludzi  przepisy w książce przestają być bezosobowe - każdy z nich przekazuje cząstkę życia prawdziwego człowieka.


DZIENNIK ILUSTRATORA: 13.09.2007

Ornamentyka i elementy typograficzne w drugiej książce z serii  Bałkańskie Zapiski Kuchenne bazuje podobnie jak w pierwszej książce na ludowych wzorach regionalnych. Niektóre detale inspirowane są na antyczną grecką ornamentyką ceramiki z wyspy Thasos. Inicjały to ponownie czcionka EFN Debra Czarna.


DZIENNIK ILUSTRATORA: 06.08.2007

Oto i okładka drugiej książki z serii, po raz pierwszy tylko na ZOGRAPH.ORG


DZIENNIK ILUSTRATORA: 20.07.2007

Architektura i kuchnia

Północna część Grecji Kontynentalnej nie posiada widoków typu białe domki z niebieskimi okienkami. Ten stereotypowy obraz Grecji, znany na całym świecie, dotyczy większości wysp i niektórych części wybrzeża Peloponezu. Kolory domów greckiej Tracji, Macedonii, Epiru i Tesalii to ciepła żółć, pomarańcz, ochra, albo intensywna czerwień, ciemna zieleń i granat.

Greckie gminy Tesalia, Epir i Macedonia to geograficznie i topograficznie serce Półwyspu Bałkańskiego i w wielu aspektach istotą pojęcia “Bałkany”. Są to tereny górzyste, a architektura domów mieszkalnych znana w Europie jako “osmańska” jest tu wszechobecna, mieszając się czasami z jeszcze starszą tkanką budowlaną (np. kamienne domy mieszkańców regionu Zagorohoria w Epirze).


Architektura każdego miejsca wpływa na behawioralność mieszkańców i odwrotnie – mieszkańcy, tworząc nową architekturę starają się ją dostosować do swoich ciągle zmieniających się potrzeb użytkowych, żyjąc jednocześnie w zgodzie z osobliwościami klimatu. Proces upowszechniania pewnych charakterystycznych rozwiązań (np. konstrukcje i pokrycie dachów, budowa balkonów, zadaszonych tarasów – z tur. “czardak”, wewnętrzne ogrody i patio) jest  związany z codziennym cyklem życia domowników i panujących warunków klimatycznych.

Z czasem, taka półotwarta, (zadaszona lub nie) wewnętrzna przestrzeń użytkowa staje się częścią kultury bycia mieszkańców– spożywanie posiłków i odpoczynek są swego rodzaju ceremonią z określonymi zasadami i odpowiednią scenografią. Na Bałkanach, architektura i kuchnia mają naprawdę wiele wspólnego...


DZIENNIK ILUSTRATORA: 27.06.2007

Właśnie skończyliśmy sortowanie i obróbkę zdjęć potraw do drugiej książki. Oto mały przedsmak, tego, czym będzie można się uraczyć po zgłębieniu tajemnic kuchni greckiej Macedonii i Tracji... W drugiej książce  serii autorka skupia się na daniach mięsnych Bałkanów. Na zdjęciach mamy kolejno: paputsakia - bakłażany z farszem z mięsa mielonego, obok bób z mięsem kurczaka, tiropita (bulg. banitsa) z mięsem i zieleniną i keftedes w sosie pomidorowym.


DZIENNIK ILUSTRATORA: 03.06.2007

Najbardziej “bałkańskimi” rejonami współczesnej Grecji w sensie kulturowym to Północ: Macedonia, Trakia oraz górzysty Epir, graniczący z Albanią. Chcąc rzetelnie przedstawić Czytelnikom specyfikę kuchni tego obszaru geograficznego, starałem się zbadać na potrzeby prac ilustracyjnych obraz etniczny i narodowościowy północnej Grecji.

Aby zrozumieć jak kształtował się obraz narodowościowy i co za tym idzie – obraz obyczajowo-kulturowy północnej Grecji trzeba wźiąść pod uwagę kilka ważnych okresów w nowożytnej historii kraju. Macedonia i Tracja kilkakrotnie zmieniały swoich panów na szeroką skalę, na skutek wojen i zmian terytorialnych. Jeszcze w XIX wieku mieszkali tu chrześcjanie (Grecy, Bułgarzy, Wołosi i wędrowni Karakaczani ( gr. Sarakatsani)), muzułmanie (Turcy, Pomacy), Żydzi i Ormianie.

Prawie  każda z wymienionych grup miała okresy niełask i triumfu, niestety często kosztem pozostałych. Jednak współistnienie ludzi różnego wyznania i przynależności narodowościowej w ramach Bizancjum i Imperium Osmańskiego było przez wieki rzeczą normalną. Czy w związku z tym można traktować kuchnię Grecji Północnej stricte jako kuchnie grecką, czy bardziej sprawiedliwie byłoby nazwać ją kuchnią regionalną w ramach omawianego obszaru geograficznego? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przyjrzeć się procesowi powstania idei nowogreckości (ellinizmu) w nowożytnej histori Grecji. 

Więcej o serii: www.balkansko.org


 

 

 
Imprezy ZOGRAPH.ORG
Chcesz zorganizować warsztaty gotowania, wykład o kuchni bałkańskiej, wystawę ilustracji lub warsztaty komiksowe dla dzieci? Pomożemy ci - skontaktuj się z nami!
Bądź na bieżąco!
ZOGRAPH.ORG prezentuje wyłącznie limitowane edycje książek w niskich nakładach. Jeśli nie chcesz przegapić specjalnego wydania wybranej pozycji z naszej oferty, zapisz się na listę mailingową!
Pytania?
Zajrzyj na naszą listę najczęściej zadawanych pytań (FAQ) lub napisz do nas: info@zograph.org
Oferta PDF
Zapoznaj się szczegółowo z naszymi książkami: pobierz naszą nową pełną ofertę 2010 w formacie PDF (402 KB).
Książki to nie wszystko!
W naszym sklepie znajdziesz również oryginalne kolekcjonerskie grafiki związane z wybraną pozycją w ofercie ZOGRAPH.ORG. Każdy produkt jest unikalny, zaprojektowany i wykonany przez twórców ZOGRAPH - nie prowadzimy seryjnej produkcji.

Bałkańskie Zapiski Kuchenne - Bałkańskie Zapiski Kuchenne to seria wydawnicza, której kolejne części poświęcone są różnym aspektom kuchni narodów Półwyspu Bałkańskiego. Książka adresowana jest do każdego, kto pragnie nie tylko wypełnić swoją kuchnię kuszącymi zapachami bałkańskich potraw, ale także poszerzenia wiedzy o kulturze i obyczajach narodów na Półwyspie Bałkańskim. Bogato ilustruwana, fotografie wybranych dań w autentycznej scenerii, fotografie historyczne i współczesne Bałkanów, rysunki i szkice o charakterze entograficznym i czysto praktycznym - wyjasniające techniki kulinarne. Więcej o książce w dziale nowości i na oficjalnej stronie internetowej serii www.balkansko.org Polecamy inne serwisy internetowe: CMS

Simeon Genew CMS Powered by PROFSOFT Sp. z o.o.